• Küsimusi?(372) 6 558 300
      • Meie EsindusLaki põik 2, Tallinn
      • Küsi hinda

Kas vahetihendid on saatanast?

Päris sellises sõnastuses pole keegi rõduklaaside vahetihendite kasulikkuse/kahjulikkuse kohta küsinud, aga kuna teema pakub laiemat huvi, siis selgitan pisut.

Tihendeid…

…on rõduklaasidel erinevaid ja neil on ka erinevad funktsioonid:

  1. harjastihend – kinnitub ülemise profiili külge; takistab tolmu jms. sattumist ülemise profiili sisse & rõdule
  2. kummitihend – kinnitub alumise klaasiliistu külge; takistab vee sattumist alumise profiili sisse & rõdule
  3. elastne otsatihend – kinnitub äärmise klaasi äärmise serva külge; sulgeb äärmise klaasi ja seina vahele jääva pilu
  4. vahetihend – kinnitub klaasi serva külge; sulgeb klaasidevahelise pilu

Kolm esimest tihendit on reeglina vajalikud ja seetõttu kuuluvad nad n.ö. „standardvarustuse” hulka.

Vahetihendid on mõnel puhul soovitatavad ja mõnel puhul vastunäidustatud ning seetõttu kuuluvad nad n.ö. „lisavarustuse” hulka.

Vahetihendid…

…on niisiis h-kujulise ristlõikega plastist (pool-läbipaistev PVC) tihendid ja neid on 1 võrra vähem kui klaase (st. kui rõduklaasisüsteemil on näiteks 4 klaasi, siis on 3 klaaside omavahelist pilu ning vastavalt ka 3 vahetihendit). Kuna pilu mida vahetihend sulgeb, on umbes 2 mm, on ka teoreetiline kasutegur vastav.

Näiteks: klaasitav ava on 3000mm laiune -> 4 klaasi -> 3 vahetihendit. Vahetihendid sulgevad kokku 6mm ja see moodustab 0,2% avast.

Vastunäidustatud…

…on vahetihendid järgmistel puhkudel:

  • väga tuuline asukoht – vahetihendid seovad eraldiseisvad klaasid üheks „purjeks” ja tugev tuul/torm paneb nii klaasisüsteemi kui ka rõdukonstruktsioonid suure koormuse alla
  • rõdu on aegade algusest olnud avatud ning betoonist põrand-seinad-lagi on ennast korralikult „vett täis imenud”. Pärast klaasimist enam sademeid rõdule ei satu ning rõdul valitsev keskmine temperatuur tõuseb. Niiskus hakkab betoonist välja kuivama ning kui „tänu” vahetihenditele puudub minimaalnegi õhuvahetus, kondenseerub niiskus klaasidele (st. klaaside sisepinnal on suvel udu ja talvel jäälilled)
  • rõduga piirnevas seinas on ventilatsiooniava – klaasidele hakkab kondenseeruma toast tulev niiskus

Mõnel puhul on neist kasu ka.

Kui aga rõdukonstruktsioonid on kuivad, puudub ventilatsiooniava ning asukoht pole keskmisest tuulisem, võib vahetihenditest kasu ka olla. Isegi kui sademetest/tolmust/mürast jääb ka ilma nendeta 99,8% väljapoole klaasi, siis näiteks sääsk leiab klaaside omavahelise vahe tõenäoliselt üles ja mahub sealt ka kenasti läbi… Ja kui vahetihend tõesti ei meeldi, suudab ka Tädi Maali selle eemaldada (või paigaldada) umbes ühe minutiga J

Tasuta lõunaid pole olemas…

…ja sama kehtib ka tihendite kohta. Kvaliteetne tihend valmistatakse ilmastikukindlast materjalist. Temperatuurikõikumised ning eriti UV-kiirgus lühendavad odavast (loe: valest) materjalist tihendite eluiga drastiliselt. Siinkohal kaks fotot kestvuskatse (9 kuud välitingimustes) läbinud vahetihenditest.




  1. tundmatu tootja tihend mida turustab üks Eestis tegutsev ettevõte. Nagu näha, on see vähem kui aastaga muutunud kollakaspruuniks rabedaks käkiks.
  2. Lumon-i tihend. UV-kindel tihend ei ole muutnud värvi ja pole muutunud ka tema füüsilised omadused. Tehase andmetel on tihendi eluiga min. 4-5 aastat ning värv muutub selle aja jooksul minimaalselt (võib minna tooni võrra sinakamaks).

Kui soovite olemasolevatele rõduklaasidele vahetihendeid…

…siis võtke ühendust meie müügipersonaliga. Meilt tellitud rõduklaaside andmed (selle järgi saame teada vajaliku tihendite arvu ja pikkuse) leiame oma andmebaasist. Muudel juhtudel lõikame tihendid mõõtu vastavalt Teie poolt antud mõõtudele.